Być z osobą z chorobą afektywną dwubiegunową…

piątek, 7 października 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

CHAD

Jak rozpoznać, że partner może być chory? 


Niestety osoby chorujące na CHAD często mają liczne nieudane związki. Z powodu symptomów choroby są w stanie popadać w skrajności w relacjach, mogą być bardzo silnie zaangażowani, a potem zdradzać

Zwykle choroba afektywna dwubiegunowa jest diagnozowana kiedy jest już bardzo zaawansowana.

Ale przede wszystkim bądź czujny jest zobaczysz, że:

  • twój partner ma dużą zmienność nastroju, a tym zmianom mogą towarzyszyć ryzykowne zachowania

  • częste zmiany decyzji albo decyzje podejmowane impulsywnie.

  • Pojawiające się lęki

  • nieuzasadnione decyzje finansowe, zakupy zakłady czy hazardowa

  • zdrady

  • okresy silnego niezaspokojonego popędu seksualnego albo okresy spadku libido

Czy możliwy jest związek z osobą z CHAD?

Może nam się wydawać, że taki związek jest trudny albo przygnębiający. Może tak być, zwłaszcza jeśli nie ma trafnej diagnozy i nie wiemy czemu partner tak się zachowuje niezrozumiale. W momencie kiedy jest diagnoza i psychoterapia oraz psychoedukacja dla chorego i dla bliskich, to nie musi to tak wyglądać. Choroba może być pod względną kontrolą i wtedy da się prowadzić całkiem udane, wspólne życie.

Dzięki świadomości, partner może okazać wsparcie w leczeniu i dobrych nawykach – czyli zadbaniu o siebie, o odpoczynek, zdrowe odżywianie, wyeliminowanie używek, relaksowanie się.

Dwubiegunowość da się wyciszyć i z nią żyć całkiem pięknie i dobrze. Choroba pod kontrolą daje człowieka o wrażliwości sprzyjającej wspólnemu funkcjonowaniu.

Kluczowe jest jednak wsparcie, psychoterapia i psychoedukacja zarówno dla chorego jak i jego otoczenia. Chory potrzebuje akceptacji i tolerancji na gorsze momenty – ale tego potrzeba w każdym związku, a właściwie w każdej relacji.

Jeśli masz wątpliwości, czy obawy, że twój partner może mieć objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, sprawdź to. Jeśli zauważasz dużą chwiejność emocjonalną, momenty z ogromnym popędem seksualnym (w manii) i kompletnym spadkiem libido (w epizodzie depresyjnym), powiedz o tym porozmawiaj. Być może uda ci się nakłonić tę osobę do ustalenia diagnozy, co może dać wam szansę na dobry związek.

Nie jesteś z tym sam_a, zawsze możesz zgłosić się po pomoc i najpierw przegadać to z kimś, kto podpowie ci po zaobserwowanych objawach czy faktycznie może być tak, że są to objawy chorobowe czy może jednak nie. Nie musisz sam_a się tym zajmować i zmagać w pojedynkę.

Zawsze warto skorzystać z pomocy.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 
Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

 

Źródło:

John D. Preston, Julie A. Fast, Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich, przeł. A. Haduła, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.