Dzień Dziecka Utraconego

niedziela, 18 października 2020

poronienie, aborcja, żałoba, smutek, depresja, ciąża

Co roku 15.10. obchodzony jest dzień dziecka Utraconego to  42. tydzień, 289. dzień roku. To tego dnia teoretycznie nastąpiłoby rozwiązanie ciąży, poczętej 1. dnia tego roku.

Kobieta zapytana o grób swojego utraconego syna Michała ucina: Nigdy tam nie byłam, nie mogłam. Gdybym tam poszła, to bym się rozpadła. Michał urodził się ponad 50 lat temu. Jako wcześniak, po porodzie trafił – bez mamy, na ówczesny oddział dla wcześniaków. Kilka pięter wyżej jego mama ściągała dla niego pokarm. Zmarł w 3. dobie życia. Nie wiem, gdzie jest jego grób.

Co roku notuje się w Polsce ok. 37 tysięcy poronień, 1200 przypadków urodzeń martwych oraz 1500 przypadków śmierci niemowlęcej. Blisko 40 tysięcy rodzin rocznie przeżywa stratę dziecka.

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest obojętna, gdy jednak umiera dziecko, świat przestaje być zrozumiałym miejscem. To największa tragedia, jakiej może doświadczyć dorosły człowiek. Wraz z dzieckiem traci część siebie, marzenia i plany, a także sens oraz poczucie bezpieczeństwa.

Dla rodziców, którzy przeżyli śmierć swojego dziecka to dzień jak każdy inny. Ot, kolejny dzień bez ich dziecka. Dzień Dziecka Utraconego ustanowiony został w 1988, od 2004 roku obchodzony jest również w Polsce, aby uwrażliwić społeczeństwo na tragedię, jakim jest strata dziecka, niezależnie od etapu ciąży lub życia, na którym się odbywa. Osieroceni rodzice mierzą się nie tylko z ogromnym dramatem, który ich dotknął, ale również brakiem zrozumienia wśród rodziny i znajomych. Z brakiem społecznego przyzwolenia na cierpienie po stracie ciąży lub samotnością po śmierci dziecka, gdy okazuje się, że przyjaciele i dalsi znajomi nie są w stanie sami podźwignąć tego ciężaru i wolą odciąć się, gdyż nie potrafią odnaleźć się w sytuacji i rozmawiać z rodzicami. Ci cierpią więc samotnie po starcie dziecka, utraciwszy poczucie bezpieczeństwa, sens życia i wsparcie najbliższych.

Pozwólmy rodzicom kochać swoje dzieci. Tęsknić za nimi. Dajmy im szansę na pożegnanie, zrobienie pamiątek po dziecku. Pozwólmy im odwiedzać ich groby.

Karolina Kwiatoń
pedagog
Stowarzyszenie Psychorada.pl >


Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich bliskich potrzebujecie pomocy w zakresie radzenia sobie ze stratą dziecka – zapraszamy do bezpłatnego kontaktu e-mail kontakt@psychorada.pl

poronienie, aborcja, żałoba, smutek, depresja



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.