Jak nie niszczyć swojego związku? cz.1

czwartek, 10 lutego 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Związek

Jak nie niszczyć swojego związku? 

Jak to możliwe, że dwoje ludzi, którzy kochają się ponad wszystko, zastanawiają się po jakimś czasie, jak to się stało, że w ogóle są razem?

 

W pierwszej fazie związku jesteśmy zaślepieni hormonami, z tego powodu nie dostrzegamy wad partnera czy partnerki, bo chcemy widzieć tę drugą osobę jako kogoś najcudowniejszego. Kiedy czas euforii minie i zaczyna się codzienne życie, nie wygląda to już tak kolorowo, jak wcześniej. Trzeba zacząć ustalać, jak ma wyglądać wspólne życie, a to nie zawsze jest łatwe.

W codziennym życiu i natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o tym kim jesteśmy i kim chcemy być. Zaczynają się uruchamiać różnego rodzaju oczekiwania. Oczekujemy, że partner coś zrobi, coś powie, jakoś się zachowa. Czasem wręcz żądamy, żeby parter był kimś kogo my chcemy. A on jest sobą. Tylko tyle i aż tyle...

 

Co z tym zrobić?
Po prostu pozwól swojemu partnerowi czy partnerce być sobą. To jest odrębna jednostka nie musi myśleć tak jak Ty, nie musi też odpowiadać na Twoje oczekiwania, ponieważ był czy była tym kimś, kiedy wchodziliście w relację. Dlaczego nagle ma się stawać kimś innym?

 

Jak to zrobić?
Zaakceptuj to, kim jest Twoja druga połówka i co sobą reprezentuje.

Jeśli nie lubi rano wstawać, a Ty uwielbiasz wstawać o 5:00 rano i lecisz na przebieżkę, a potem szykujesz śniadanie dla wszystkich, wstawiasz pranie i robisz obiad. Nie ma w tym niczego złego, ale to, że partner chce spać do 7:00 to też nic złego. Nie rozumiesz dlaczego wcześniej to robił, a teraz nie może tego dla Ciebie zrobić? Wcześniej to robił, bo może chciał Ci zaimponować, albo spędzić z Tobą maksymalnie dużo czasu. To pułapka w którą wpada bardzo wiele par. Na początku pokazujemy się niemal jako chodzące ideały, z czasem zaczynamy być prawdziwi. I ta prawdziwość może się nie podobać. Jeśli zależy Ci na dobrej relacji pozwól mu spać kiedy tego potrzebuje, a sama wstań i rób to, co zaplanowałaś. Nie musisz czekać, aż on wstanie. Albo jeśli lubisz koncerty muzyki jazzowej, a Twoja partnerka raczej preferuje pop lub cokolwiek jeszcze innego. Nie zmuszaj jej do chodzenia z Tobą na koncerty. Pozwól jej być sobą, nie musi świetnie się z Tobą na tych koncertach bawić jeśli ją nudzą. To jest Twoje zainteresowanie i masz prawo je realizować. A Twoja partnerka ma prawo takiej muzyki nie lubić i nie musi. A między Wami nie powinno to niczego zmieniać, bo świadczy to tylko o jednym – o innych preferencjach muzycznych i o niczym więcej.

 

Nawet jeśli te przykłady wydają Ci się bardzo stereotypowe, to tylko dlatego, że są to bardzo częste obrazki. Jeśli podstawicie tam cokolwiek innego, to co Wam towarzyszy, to co w Waszej relacji stało się kością niezgody i przeciąganiem. Jakbyś mnie kochał to byś to zrobił. - Znane?

 

Jeśli kochasz, to pozwól być sobą! Tylko tyle i aż tyle. Nie jest to jednak tożsame z tym, że jedna strona ma się zawsze dostosowywać do drugiej. Każdą ważną dla Was sprawę trzeba przegadać zrozumieć, czemu ktoś robi tak a nie inaczej. W codziennym życiu równowaga w zaangażowaniu w związek jest nie do przecenienia.

 

Jeśli samodzielnie nie potrafisz wybrnąć z impasu, bo nie wiesz jak, czy trwało to zbyt długo i tak się utrwaliło, że już nie masz pojęcia co z tym zrobić to nie martw się – jesteśmy tu żeby Wam pomagać. Być może kilka spotkań z psychologiem czy terapeutą wystarczy, a jeśli nie to możecie korzystać z terapii dla par.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.