Jak stać się pewnym siebie?

środa, 19 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Pewność siebieStanie się pewnym siebie wymaga pracy i czasu, ale istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby to osiągnąć.


Aby wzmocnić swoją pewność siebie warto poznać swoje mocne strony. Zastanów się co jest twoim mocnym punktem i naucz się wykorzystywać to w swojej codziennej pracy i życiu. Ale też rozwijaj swoje talenty i umiejętności i patrz na swoje sukcesy z dumą. Doceniaj to, co robisz.


Zadbaj o swój rozwój. Jeśli czujesz się niepewnie w jakimś obszarze, naucz się więcej na ten temat. Ale najpierw sprawdź, czy jest ci to potrzebne. Jeśli tak, dowiedź się więcej, zadbaj o rozwinięcie kompetencji. Wzmocnienie swoich umiejętności i wiedzy na temat danego tematu może pomóc Ci czuć się bardziej pewnym siebie.


Ważne jest aby myśleć pozytywnie o sobie i swoich możliwościach. Zamiast koncentrować uwagę na swoich słabościach i niepowodzeniach, zwróć uwagę na sukcesy i to, co już osiągnąłeś_łaś. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, a twoje sukcesy wydają ci się zbyt małe, postaraj się tego nauczyć. Małe sukcesy też są bardzo ważne. To co dla kogoś jest oczywiste dla drugiej osoby może stanowić sukces. Masz prawo zdecydować o tym, co uznasz za swój sukces.
Sprawdź kogo uważasz za pewnego siebie - zobacz w czym możesz tę osobę naśladować. Może jest coś takiego, co możesz wprowadzić w swoim życiu, jakie zachowanie? Zobacz, jak radzi sobie w trudnych sytuacjach i jak podejmuje decyzje. Naucz się zachowań, które mogą być pomocne i znajdź własne metody.


Ale jak mówimy o sukcesach nie możemy zapominać o porażkach - nie bój się ich! Błędy czy nawet porażki, to mogą być najlepsze lekcje dla ciebie. Ważne jest to, aby wyciągnąć wnioski i nauczyć się tego, czego tylko się da z danej sytuacji. Potraktuj porażki jako szanse do rozwoju.
Mówiąc o pewności siebie musimy wspomnieć o asertywności. Asertywność to umiejętność wyrażania swojego zdania w sposób bezpośredni, szanując jednocześnie innych. Ćwicz asertywność, aby stać się pewniejszym siebie w interakcjach z innymi ludźmi. Asertywność daje możliwość dobrego zadbania o swoje granice w poszanowaniu innych, a to jest ważne. Dlatego warto zgłębiać tę sztukę, aby lepiej zadbać o siebie, bo przecież osoby pewne siebie potrafią dbać o siebie!


Sporo mówi się o aktywności fizycznej jako czynniku wpływającym na nastrój. Brak ruchu zaczyna być korelowany z depresją. Może więc warto zadbać również i o ruch, aby zwiększyć swoją energię. I nie mam tu na myśli wyczynowego uprawiania sportu - chyba, że ktoś lubi. Mam na myśli raczej spacery czy jazdę na rowerze, a może po prostu taniec. Znajdź to, co będzie tobie sprawiało przyjemność, bo przecież chodzi o to żeby poczuć się lepiej, a nie katować się tym czego nie znosisz.


I jeszcze jedno - zaakceptuj siebie! Jesteś tym kim jesteś. Nie musisz być kimś innym, nie musisz ciągle szukać ideału, bo jesteś wystarczający_a. Bądź najlepszą wersją siebie i ciesz się tym.
Pewność siebie nie zależy od tego co umiesz czy wiesz i ile masz fakultetów, ani od tego jak bardzo białe są twoje zęby. Ani też od tego ile masz dzieci i jak wspaniałą pracę. Pewność siebie zależy tylko i wyłącznie od ciebie - a konkretnie od tego co o sobie myślisz i jakie są twoje przekonania na swój temat. Zadbaj o to aby myśleć o sobie dobrze, a jeśli nie wiesz jak - to my spróbujemy pomóc. Bo czasem potrzebny jest ktoś, kto pokaże nam palcem gdzie mamy patrzeć, żeby zobaczyć.


Dbajcie o siebie!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.