Jak trenować mózg?

poniedziałek, 15 marca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

depresja

Jak trenować mózg?

Pierwsze bardzo proste ćwiczenie możesz wykonać codziennie, myj zęby trzymając szczoteczkę niedominującą ręką. Spowoduje, to że mózg będzie musiał zbudować nową ścieżkę neuronów. Może być Ci trudno, bo będziesz używać innej części mózgu niż zazwyczaj.

Następnie możesz zmienić kolejność czynności. Zamiast ubierać się a potem jeść śniadanie, najpierw zjedz. Od czasu do czasu warto zmienić coś w swoich nawykach, wtedy mózg musi "odnaleźć się" w nowej sytuacji. Możesz kąpać się z zamkniętymi oczami. Dzięki temu uruchomisz inne zmysły, dotyk będzie wyraźniejszy a zapachy intensywniejsze.

Jednym z ważniejszy ćwiczeń dla mózgu jest kontakt społeczny, nawiązuj więc jak najwięcej interakcji z innymi. Ćwiczenia mózgu to nie tylko usprawnianie pamięci czy koncentracji. To przede wszystkim podjęcie działań, do których mózg nie jest przyzwyczajony. Zatem wszystko, co zrobisz inaczej niż zazwyczaj będzie treningiem mózgu. Nawet zmiana miejsca przy stole.

Eksperci mówią, że najlepszymi ćwiczeniami dla mózgu jest żonglowanie i wizualizacja. Żonglowanie angażuje mózg na tyle mocno, że ćwiczy bardzo koncentrację, zsynchronizuje pracę lewej i prawej strony mózgu. Dodatkowo ćwiczenie mózgu za pomocą żonglowania usprawnia koordynację ruchowo-wzrokową i poprawia nastrój.

Wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie rzeczy czy sytuacji również jest dobrym ćwiczeniem, które wpływa na koncentrację uwagi. Ważne aby wizualizacje były zgodne z instrukcjami. Ćwiczenie mózgu za pomocą wizualizacji pobudza pracę obu półkul, co przekłada się na szybsze myślenie i zapamiętywanie.

Możesz rozwiązywać łamigłówki, również w aplikacjach na telefon, chociażby sudoku, czy krzyżówki ale również układanie puzzli pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. Dodatkowo czytanie, a zwłaszcza czytanie na głos powoduje budowanie się nowych połączeń synaptycznych.

A Ty jak trenujesz swój mózg?

 

Alicja Krawczyk
psycholog >

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.