Język miłości – jaki jest Twój?
poniedziałek, 21 marca 2022
:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >
Język miłości – jaki jest Twój?
Według dr Garego Chapmana, doradcy małżeńskiego, jest pięć języków miłości. Co oznacza, że każdy z nas ma swój uluiony język, czyli sposób okazywania uczuć innym.
Posługujemy się jednym lub dwoma językami, we wszystkich relacjach, zarówno w związku jak i wobec dzieci, czy przyjaciół.
Jakie są te języki miłości?
Słowa uznania – komplementy, miłe słowa, pozytywne komentowanie poczynań drugiej osoby. Mówienie drugiej osobie, o tym z jakiego powodu jest dla nas ważna czy bliska.
Czas spędzony razem – ale chodzi o czas spędzony faktycznie razem, a nie po prostu w jednym pomieszczeniu. Czas kiedy rozwijamy swoje pasje razem, rozmawiamy ze sobą o ważnych dla nas sprawach. W przypadku dzieci to może być wspólna zabawa.
Prezenty – to są te rzeczy które dajemy fizycznie, nie tylko rzeczywiste prezenty, ale również np. Miły SMS, ulubiony smakołyk, kwiaty zerwane na łące, drobne upominki sprawiające radość, również czasem bez okazji.
Praktyczna pomoc – niektórzy okazują uczucia, np. Odkurzając mieszkanie, wynosząc śmieci, czyli po prostu dzieląc obowiązki, lub nawet wyręczając kogoś w jego obowiązkach. Możesz zrobić obiad kiedy uda Ci się wcześniej wrócić do domu, to zawsze jest mile widziane.
No i w końcu – dotyk – czyli wszystkie formy kontaktu fizycznego, od przytulania, całowania aż po seks. Dotyk to bliskość. Jak twierdzi Virginiia Satir, terapeutka rodzin: „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, ośmiu, by się rozwijać, dwunastu uścisków dziennie". To pokazuje jak bardzo kontakt fizyczny jest ważny, a wręcz niezbędny dla zachowania zdrowia i życia.
Bywa tak, że Twoi bliscy posługują się innymi językami niż Ty, co może rodzić nieporozumienia, czy konflikty. Zwłaszcza kiedy jedno oczekuje okazywania uczuć przez dotyk a drugiemu bliższe jest dawanie słów uznania. Zdarza się, że ludzie zarzucają sobie wtedy brak miłości, czy brak uczuć. A tym czasem to po prostu różnica w formie ich wyrażania.
Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki jest mój własny język miłości. Jakiego języka potrzebuję, a jakim posługują się moi bliscy.
Jeśli odkryjesz, że posługujesz się innym językiem niż Twoi ukochani, nie musisz się tym martwić, możesz się go nauczyć, jak każdego języka obcego. Warto wtedy porozmawiać, żeby dokładnie się dowiedzieć co jest ważne, co sprawia przyjemność tej drugiej osobie, na czym najbardziej jej czy jemu zależy. Posiadając te informacje możesz je wykorzystać i zacząć okazywać uczucia w taki sposób jakiego potrzebuje bliska Tobie osoba. Pamiętaj też, że jeśli Twoi bliscy posługują się innym językiem niż Ty, to nie oznacza że nie zostaną zaspokojone Twoje potrzeby z tym związane, wystarczy że pokażesz innym czego Ci potrzeba. Wyjaśnisz, czemu to dla Ciebie ważne i co Tobie daje.
Żeby odkryć to, czego potrzebujesz, zastanów się nad kilkoma sprawami:
-
Kiedy czujesz się najbardziej kochany?
-
Jak wyrażasz swoją miłość?
-
O co najczęściej prosisz, czy wręcz domagasz się?
Jeśli okaże się, że używasz innego języka niż Twoi bliscy, poniżej zamieszczamy trochę wskazówek.
Jak okazywać słowa uznania, jesli to nie jest Twój naturalny sposób wyrażania uczuć?
Jeśli byłby naturalny nie potrzebujesz podpowiedzi, bo wiesz co mówić. W innym wypadku, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi.
-
Zastanów się co cenisz w drugiej osobie.
-
Każdego dnia mów jedną z rzeczy, które pojawiły się na liście cenionych rzeczy.
-
Możesz napisać liścik.
-
Powiedz jedną z tych rzeczy przy świadkach, będą miały wtedy większą moc.
Jak używać czasu spęczonego razem, kiedy nie jest to Twój wiodący język?
-
Każdego dnia znajdź czas aby zapytać drugą osobę jak minął jej dzień, opowiedź jak minął Twój.
-
Zapytaj co chciałaby robić wspólnie z Tobą, może ma już jakiś konkretny pomysł i wystraczy wziąć w tym udział.
-
Zabierz na spacer, do kina czy restauracji.
-
Zaplanuj wspólny weekend poza domem.
Co jeśli są to prezenty, a kompletnie nie umiesz ich dawać?
-
Słuchaj uważnie, jak ktoś lubi tego typu gesty na pewno wspomina o tym co chciałby dostać, notuj to uważnie i kiedy będzie jakaś okazja, daj to o czym wspominała ta osoba. Doceni to bardzo, po pierwsze dostanie coś, co chciała, a po drugie zauważy, że została wysłuchana.
-
Podaruj kwiaty, niekoniecznie na jakąś okazję, tak po prostu.
-
Możesz wykonać prezent własnoręcznie – to zawsze jest miły gest.
-
Jeśli brakuje Ci pomysłów – podpytaj przyjaciela czy przyjaciółkę. Może wie, co byłoby dobrym prezentem.
A jak sobie radzić kiedy dla drugiej osoby ważna jest praktyczna pomoc?
-
Na początek możesz zacząć od tego, co masz zarzucane, jeśli np. Słyszysz słowa krytyki, że "nigdy nie wyrzucasz śmieci" - to zacznij to robić.
-
Zrób listę, tego za co byłeś czy, byłaś krytykowana i spróbuj wprowadzać te rzeczy w życie. Skoro ktoś zwracał Ci na to uwagę, to znaczy, że to jest ważne. Możesz jedną czynność w tygodniu wprowadzać.
-
Jeśli trudno Ci znaleźć co by to miało być. Poproś o listę takich rzeczy, na przykład 10 rzeczy które mógłbyś zrobić w czasie miesiąca.
A jeśli preferowanym językiem miłości jest dotyk?
-
Staraj się dotykac tę drugą osobę, tak jak lubi. Czasem jest tak, że to co lubi druga osoba niekoniecznie musi być fajne dla Ciebie, ale jeśli ma to być okazywanie uczuć, to trzeba odpowiedzieć, w taki sposób jaki jest najlepszy dla drugiej osoby.
-
Dotykaj jak najczęściej, kiedy mijacie się przy ekspresie do kawy, czy w drzwiach. W każdej sytuacji kiedy jest to możliwe.
-
Eksperymentuj – podczas zbliżeń dotykaj mocniej, delikatniej, w miejscach gdzie nigdy tego nie robiłeś.
-
Dotykaj w miejscach publicznych, np. Złap za rękę w kinie czy restauracji.
-
Przytulaj na powitanie czy pożegnanie.
Przede wszystkim rozmawiajcie o tym. Zanim uznacie, że brakuje między Wami uczuć, czy zrozumienia i nie będziecie potrafili na siebie patrzeć bez złości czy żalu.
Jeśli ten tekst to dla Ciebie za mało, zawsze możesz z nami o tym porazmawiać – jak okazywać uczucia.
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Nasi specjaliści
Aneta Styńska
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Barbara Wysocka
Terapeuta SFBT