Męska depresja – milczący wróg…
sobota, 7 maja 2022
:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >
Czy męska depresja jest inna niż u kobiet? Depresja u mężczyzn wygląda i przebiega nieco inaczej niż u kobiet. Chociażby ze względu na mniejszą akceptację społeczną. Mężczyźni, niestety o wiele rzadziej przyznają się do problemów, czy do tego że sobie z czymś nie radzą. A to jest chyba największy problem – bo jak pomóc komuś, kto neguje chorobę? Dla mężczyzny przyznanie się do problemu jest często niemęskie lub pokazuje, jego słabość, a przecież on ma być twardy.
Próby samobójcze, czyli objaw depresji częściej występujący u mężczyzn
Niestety wszystko to ma wpływ na to, że mężczyźni dużo później sięgają po pomoc, jeśli w ogóle. A często rozpoczęcie leczenia jest tak przesuwane, że choroba powoduje targnięcie się na własne życie. Próby samobójcze ze skutkiem śmiertelnym częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet.
Najczęstsze objawy depresji u mężczyzn
Różnią się też nieco objawy depresji, najczęstsze fizyczne objawy depresji u mężczyzn to:
- ucisk i/lub ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia rytmu serca (kołatanie czy szybsze bicie serca),
- uporczywe i nawracające bóle głowy,
- problemy z erekcją, impotencja,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. niski poziom testosteronu),
- problemy gastryczne, m.in. wzdęcia, zaparcia lub biegunka,
- nagłe chudnięcie lub znaczny przyrost masy ciała.
Emocjonalne i psychiczne objawy depresji:
- smutek, obniżenie nastroju,
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia pamięci,
- gonitwa myśli,
- obsesyjne myślenie (tzw. maniakalne wzorce myślowe),
- problemy ze snem (bezsennośćlub krótki, przerywany sen),
- myśli i próby samobójcze.
Bywa, że mężczyzna chorujący na depresję ze stanu podniecenia przechodzi w rezygnację. Może tracić zainteresowanie rodziną, bliskimi, spotkaniami towarzyskimi czy pracą. Spada również poziom libido a w rezultacie życie intymne staje się obojętne. A zamykanie się w swoim świecie, wycofywanie z życia społecznego wpływa na poczucie beznadziei, braku sensu czy celu.
Nietypowe symptomy depresji u mężczyzn
Może pojawić się gniew czy złość na to, co się dzieje w życiu, co przełożyć się może na próby radzenia sobie samodzielnie, korzystając z substancji psychoaktywnych, nadużywania alkoholu, nadmiernego palenia, brawury za kierownicą, czy podejmowanie ryzykownych zachowań, np. seks z obcymi kobietami bez zabezpieczenia, hazard, co może skutkować uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, cyberseksu czy innych.
Diagnoza… Dlaczego męska depresja bywa trudna do rozpoznania?
Nie jest łatwo postawić diagnozę komuś, kto ignoruje objawy. Mężczyźni częściej trafiają do lekarza z powodu bólu serca czy innych objawów fizjologicznych, które nie są po prostu kojarzone z depresją, a biorą się często z tłumionych emocji. Łatwiej przyjąć mężczyznom, że choruje ich ciało, niż to, że chorują emocje. Mężczyźni kulturowo, są stawiani w sytuacjach takich, gdzie normalne staje się tłumienie emocji, ponieważ okazywanie ich jest objawem słabości. Już w dzieciństwie słyszą, że muszą być dzielni, że chłopaki nie płaczą, itp.
Męska depresja często przybiera postać agresji
Konieczność tłumienia emocji powoduje, że nie radzą sobie z nimi, co często prowadzi to obniżonej samooceny, a to może przyczynić się do depresji. Męska depresja to przejaw agresji, nerwowość czy wybuchy gniewu, które często kojarzone są z męskością jako ich typowe cechy, więc nie wzbudzają podejrzeń. A mogą to być objawy choroby. Łatwiej zauważyć objawy u osoby, która wcześniej była spokojna, radosna, trudniej, jeśli dany mężczyzna zawsze był trochę agresywny, bo wtedy łatwiej uznać – że on taki jest.
Przepracowanie czy depresja?
Natomiast objawy przemęczenia, apatii czy spadku libido, samym chorym, łatwiej tłumaczyć to przepracowaniem. To sprawia, że choroba może być bardzo długo ignorowana a objawy się pogłębiają, co narażać może chorego na utratę czy pogorszenie relacji z bliskimi, nawet rozwód, czy utrata pracy, na skutek czego mężczyźni mogą czuć się odrzuceni, a wtedy łatwo już o myśli samobójcze.
Co może powodować depresję?
Depresja może być spowodowana szeregiem różnych czynników. Jednym z czynników może być stres środowiskowy, który wiąże się z rolą głowy rodziny, czyli koniecznością utrzymania rodziny, zarabiania pieniędzy. Kolejną rzeczą mogą być uwarunkowania genetyczne. Ale depresja może być też konsekwencją innej choroby przewlekłej czy niepełnosprawności.
Jak wspierać mężczyznę?
Niezbędne jest wsparcie specjalisty, psychologa lub psychoterapeuty. Terapia pomoże wdrożyć zmiany, które będą korzystne, pomoże w znalezienie celu i rozwiązywaniu problemów. Konieczne może być wdrożenie farmakoterapii.
Dlaczego kobiety i mężczyźni inaczej przeżywają depresję?
Trudno wyjaśnić z jakiego powodu mężczyźni i kobiety inaczej doświadczają depresji. Może odpowiadać za to chemia mózgu, hormony oraz doświadczenia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni cierpią na depresję, jednak mężczyźni przyzwyczajeni do niemówienia o swoich uczuciach, nie mówią również o tym co czują, kiedy następuje znaczące pogorszenie. Mężczyźni wydają się zdenerwowani, rozdrażnieni, agresywni, a kobiety smutne czy przygnębione. U mężczyzn objawy psychiczne zdają się być problemami fizycznymi – przyspieszone bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, bóle głowy, problemy gastryczne. Łatwo więc zajmować się samymi objawami, nie dostrzegając przyczyny tych objawów.
Jeśli jesteś mężczyzną z depresją – pamiętaj, że proszenie o pomoc wymaga odwagi, to nie słabość. Jest duże prawdopodobieństwo, że dobrze zareagujesz na drobne formy pomocy, wsparcie kogoś bliskiego, terapeuty czy zmiana stylu życia. Najważniejsze, żebyś nie oczekiwał natychmiastowego polepszenia nastroju. Każdego dnia będziesz czuć się lepiej. A największy wpływ na to jak się czujesz ma wpływ to co myślisz i czujesz. Jest możliwe abyś odzyskał radość z życia.
Jak sobie pomóc w walce z depresją?
Pierwszy krok to, znalezienie osób, z którymi możesz mieć bliski kontakt. Chodzi o relację z kimś, komu ufasz i z kim czujesz się komfortowo, kto nie będzie Cię osądzać. Będziesz mógł z tą osobą szczerze porozmawiać o tym, co Cię trapi i co czujesz, a to już prowadzi do poprawy sytuacji.
Poszukaj wsparcia u ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się bezpieczny.
A może masz w otoczeniu kogoś, kto takiej pomocy potrzebuje, a nie potrafi o tym powiedzieć?
Bliscy przeważnie mają duży wpływ na stan psychiczny chorego. Co możesz zrobić, aby pomóc komuś bliskiemu chorującemu na depresję?
Psychoterapia w leczeniu depresji – dlaczego jest ważna?
Po pierwsze zachęcaj do terapii – kontaktu ze specjalistą. Im szybciej się rozpocznie tym krócej będzie trwało. Po drugie możesz wspierać w stosowaniu się do zaleceń lekarza. Nie narzucaj się ale staraj się być blisko. Nie oceniaj chorego, a przede wszystkim nie mów: „weź się w garść”, ani też „nie przejmuj się”. Okaż zrozumienie ale i pozytywne nastawienie. Bądź cierpliwy i empatyczny.
Depresja nie jest oznaką słabości ani utraty męskości!
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Źródła:
Nie chcę o tym mówić. Jak poradzić sobie z męską depresją – Real Terrence
Depresja – Kwame McKenzie
Nasi specjaliści
Aneta Styńska
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Barbara Wysocka
Terapeuta SFBT