Nie - po co dzieciom granice?
środa, 28 kwietnia 2021
:: Pomoc w problemach wychowawczych prowadzą psycholożki Alicja Krawczyk i Anna Jabłońska >
Do czego służy NIE rodzicom?
Najważniejsza kwestia z mówieniem dzieciom NIE wiąże się z tym, żeby sobie powiedzieć TAK.
Trzeba nauczyć nasze dziecko, które wprowadzamy w świat, żeby umiało uszanować granice innych, bo swoje wyznaczają jakby instynktownie. Rodzice często czują się sfrustrowani, ponieważ za mało troszczą się o swoje potrzeby, chcą być dobrymi rodzicami a stają się sfrustrowanymi rodzicami. Dlatego praca nad rozładowaniem frustracji w rodzinie powinna zacząć się od zablokowania niechcianych zachowań wobec nas. Co oznacza, że musimy dzieciom powiedzieć, czego nie chcemy, np. kiedy pracujemy lub rozmawiamy z kimś, aby nasze dziecko wiedziało, że nie należy przerywać. przeszkadzać.
Rodzice są przywódcami, dzieci muszą to czuć i widzieć w naszym zachowaniu. Dbamy o dzieci ale dbamy też o siebie. Rezygnowanie z siebie osłabia nas, pogłębia naszą złość, która krzywdzi i niszczy więzi w rodzinie, a dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy dbamy o potrzeby dziecka bez lekceważenia własnych jesteśmy przywódcami w naszych rodzinach, a dzieci czują się bezpieczne.
Jak odmówić dziecku?
Odmawianie jest trudne, a najtrudniejsze jest to, aby zrobić to szanując drugiego człowieka, nie obwiniać go i nie krytykować. Musimy zadbać o to by nasze komunikaty były proste i osobiste bez oskarżania. Należy pamiętać o tym aby mówiąc o uczuciach czy potrzebach nie obrażać nikogo. To wszystko można osiągnąć kiedy przestroimy się na język miłości, który jest językiem osobistym.
Miłość musi prowadzić do tego abyśmy jako rodzice dawali dziecku, to czego naprawdę ono potrzebuje, a nie to czego oczekuje. Stąd czasem musimy powiedzieć NIE, co dla rodziców jest trudne i niesie ze sobą sporo wysiłku ale bywa, że w określonych sytuacjach jest najlepszą odpowiedzą płynącą z miłości do dziecka.
Nasze nie musi wynikać z naszych przekonań, abyśmy byli szczerzy w naszych reakcjach. Kiedy dorosły mówi NIE z czystym sumieniem uczy swoje dziecko tego jak zachować integralność i samemu potrafić odmówić kiedy czuje taką potrzebę. Wtedy pokazujemy, że robimy to, co myślimy i mówimy to, co myślimy. Im więcej spójności w naszym postępowaniu tym lepiej dla naszych rodzin i dzieci, które przecież to nas będą naśladowały.
Nie ma nic złego w odmowie np. zabawy dzieciom np. Nie będę się z Tobą teraz bawić, bo nie mam na to ochoty. Jest to otwarty, szczery komunikat wyrażony językiem osobistym, daje dziecku jasny komunikat i jest o wiele lepsze, niż zabawa na siłę, kiedy nie mamy na to ochoty. Ważne żeby nie przekroczyć granic dziecka i go nie obrażać przy tym.
Kiedy nauczymy się takiego stylu komunikacji będziemy mieli szansę na uniknięcie frustracji związanych z rodzicielstwem oraz niepotrzebnego przekraczania granic dziecka, które jest krzywdzące.
Autentyczność w rodzicielstwie daje również uczucie wolności rodzicom, "jestem szczery daję ci miłość ale odmawiam tego co przekracza moje granice".
Warto pamiętać o tym, że odmowa nie skrzywdzi dziecka, nawet jeśli ono płacze, jest mu smutno, prosi, kiedy rodzic jest w zgodzie z samym sobą, dziecko czuje to i przyjmuje jako lekcję, a nie krzywdę. Dawanie czy robienie różnych rzeczy na siłę pogłębia złość, frustrację, a to budzi w nas agresję, która jest złym doradcą w relacjach rodziny.
Bądźmy szczerzy w relacjach nie tylko z dorosłymi, z dziećmi również.
Jeśli chcesz porozmawiać o doświadczanych przez siebie trudnościach wychowawczych zapraszam do kontaktu >
Alicja Krawczyk
psycholog
Nagranie: Fragment programu: "Budzi się ludzi" z dnia 11.04.2021
https://lodz.tvp.pl/53217004/budzi-sie-ludzi-11042021
Bibliografia:
Juul Jesper, „NIE” z miłości, Kopenhaga 2006
Nasi specjaliści
Aneta Styńska
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Barbara Wysocka
Terapeuta SFBT