Odzyskaj radość Świąt!

sobota, 21 grudnia 2013

motywacjaMoże być tak, że gdy myślisz o tym, że już za 3 dni będą Święta zamiast czuć radość i poruszenie w oczekiwaniu na gwiazdkowe prezenty, tak jak w czasach dzieciństwa możesz odczuwać stres i niepokój.

Może obawiasz się, że nie zdążysz zrobić wszystkich zakupów, albo że nie ogarniesz porządków, albo nie podołasz organizacyjnie, albo że nie trafisz z prezentami, albo że nie wszystkie dania wyjdą Ci tak dobrze, jak planujesz. Powodów może być nieskończenie wiele.

 

Czy wiesz, że aż 33% Polaków uważa Święta Bożego Narodzenia
za bardziej stresujące niż radosne!
To smutne statystyki.

___________________________________________________________________________________________________________

Tutaj możesz rozwiązać osobiste problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

 

Jako dzieci - czy to małe urwisy, czy marzyciele - nie mogliśmy doczekać się Mikołaja z prezentami, pieczenia ciasteczek i oczywiście ubierania choinki... A teraz?! Stajemy się coraz bardziej zestresowani, zapracowani, zabiegani, zapatrzeni w tysiące spraw które jest do zrobienia na wczoraj i gubimy istotę tego co w życiu najważniejsze.

 

Wczoraj spytałam przyjaciela CO według niego jest najważniejsze w życiu. I jego odpowiedź wcale mnie nie zdziwiła. Co więcej była bardzo bliska temu w co sama wierzę:

 

ISTOTĄ ŻYCIA JEST KOCHAĆ SIEBIE

 

Niestety o tym zapominamy. Co gorsza nawet w Święta, które mają być dla nas czasem odpoczynku, radości, bliskości, wzmacniania więzi z bliskimi i oczywiście z samym sobą.

 

Stres towarzyszy nam na co dzień! Co więcej nigdy nas nie opuszcza. Kiedyś, gdy ludzie przechodzili na emeryturę, mówiło się, że na emeryturze odpocznie. Teraz nawet emeryt odczuwa dotkliwie skutki stresu zarówno dnia codziennego, jak i nagromadzonego przez lata stresu chronicznego.

 

Według badań bardziej stresują się kobiety, choć część mężczyzn może po prostu się do tego nie przyznawać, ponieważ ukrywają i tłumią objawy stresu który się kumuluje oraz nie rozładowują emocji tylko je gromadzą, przez co często żyją krócej od kobiet.

 

Jednocześnie im większe miasto tym bardziej zestresowani ludzie w nim mieszkają. I dotyczy to każdego dużego miasta, nie tylko w Polsce ale i za granicą. Do tego dochodzi nie zdrowe jedzenie, brak śniadań, fastfoody, praca ponad siły, zadręczanie się sprawami na które nie ma się wpływu, podleganie wpływowi osób, które działają na Ciebie toksycznie. Czy tak działa człowiek, który kocha siebie?

 

Świetnie tę strategię życiową podsumował jeden z moich ulubionych autorów Paulo Coelho w książce „Być jak płynąca rzeka":

 

"Co jest najśmie­szniej­sze w ludziach:

Zaw­sze myślą na od­wrót: spie­szy im się do do­rosłości, a po­tem wzdychają za ut­ra­conym dzieciństwem. Tracą zdro­wie by zdo­być pieniądze, po­tem tracą pieniądze by odzys­kać zdro­wie. Z troską myślą o przyszłości, za­pomi­nając o chwi­li obec­nej i w ten sposób nie przeżywają ani te­raźniej­szości ani przyszłości. Żyją jak­by nig­dy nie mieli um­rzeć, a umierają, jak­by nig­dy nie żyli. "



Ale ponieważ miało być radośnie... Dlatego to co proponuje Ci zrobić już teraz to od razu  zmień swój tok myślenia!

 

Nastrój się pozytywnie i odzyskaj radość Świąt!

 

  • Nie odkładaj obowiązków na ostatnią chwilę - jeśli jeszcze nie masz ściągnij psychoradową ściągawkę najważniejszych rzeczy które należy zrobić przed Świętami, aby przeżyć je spokojnie i oczywiście świątecznie.


    Spisz na kartce rzeczy, które musisz zrobić, a następnie posegreguj je od najważniejszych i najpilniejszych. Następnie zacznij odpowiednio wcześniej, ale konsekwentnie realizować swoje cele, wykreślając kolejne punkty z kartki lub robiąc drobne korekty. Nagradzaj się za drobne postępy, np. weź aromatyczną kąpiel, zjedz ulubione danie. W ten sposób łatwiej będzie Ci się zmobilizować, by wykonać kolejne kroki bez zbędnego odwlekania zadań na później.

 

 

  • Nie wymagaj od siebie bycia profesjonalistą w każdej dziedzinie
    To najprostsza droga do frustracji i nieporozumień z innymi ludźmi. Zatrzymaj się co jakiś czas i zobacz, że świat się wcale nie zawali, gdy pozwolisz sobie zwolnić, aby odpocząć. Wręcz poczujesz przypływ pozytywnej energii i chętniej będziesz rozpoczynać każdy dzień. Uwierz mi, nie ma nic gorszego niż pozwolić się samemu sobie zajechać się dla dobra sprawy, która w obliczu naprawdę ważnych rzeczy, okazuje się wcale nie być taka ważna.

    Pamiętasz?
    ISTOTĄ ŻYCIA JEST KOCHAĆ SIEBIE. Czy ktoś kto siebie kocha, pozwalałby się zajeżdżać jak starą szkapę na ugorze?

 

  • Dziel się obowiązkami
    I to nie tylko w domu, ale również w pracy. Jeśli masz zbyt dużo na głowie, a są osoby, które chcą (a jak nie chcą to je do tego przekonaj ;) i mogą Ci pomóc, to skorzystaj z takiej możliwości. Dzielenie się obowiązkami jednoczy ludzi i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, bardziej zgrani, mamy więcej wspólnych wspomnień, spraw, więcej nas łączy. A to wzmacnia więzi.

 

Z frontu badań

  • Naukowcy udowodnili, że mężczyźni dzielący się z partnerkami obowiązkami domowymi są bardziej zrelaksowani, spokojniejsi i szybciej się koncentrują - ponieważ nie mają wyrzutów sumienia, które pojawiają się u mężczyzn nie zajmujących się w ogóle domem. 

  • Z kolei panie, które dzielą się obowiązkami są bardziej zrelaksowane i mają mniejsze ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych
    (Co akurat mnie jako kobietę wcale nie dziwi ;)))

 

Najszczęśliwsze związki to te, które dzielą się po równo pracą w domu jak i opieką nad dziećmi.

 

Jest tylko jeden haczyk - ani dzieci, ani partnerzy nie domyślą się sami, czego się od nich oczekuje. Zawsze warto o tym porozmawiać.

 

Pozdrawiam Cię przedświątecznie
Aneta Styńska
Psychorada.pl



Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.