Proszenie o pomoc bywa trudne - czy warto się tego nauczyć?

środa, 19 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Proszenie pomocOsoba potrzebująca pomocy unika skorzystania z niej...

Ktoś kto potrzebuje pomocy, może też czuć się zagrożony i uciekać przed nią, ponieważ nie wie, jak sobie poradzić z sytuacją lub ma trudności w zaufaniu innym ludziom. Być może ma doświadczenia z przeszłości, które wpłynęły na podejście do pomocy lub związane są z traumą. Wtedy o wiele łatwiej jest z pomocy nie korzystać.

Jeśli chcesz pomóc komuś, kto raczej tego unika – respektuj granice i uczucia tej osoby. Możesz zachęcać do szukania i skorzystania w taki sposób w jaki dana osoba jest w stanie skorzystać, na co jest gotowa i uznaje za bezpieczny dla siebie.

Inna możliwość jest taka, że osoba, która ucieka przed pomocą, może mieć trudności z zaakceptowaniem swojej sytuacji, a proszenie o pomoc może być dla niej trudnym doświadczeniem. Może to być także związane z poczuciem winy, wstydu lub lęku przed odrzuceniem. W takim przypadku ważne jest, aby okazać zrozumienie i empatię, a jednocześnie oferować wsparcie i zachęcać do rozmowy.

Dlaczego boimy się prosić o pomoc?

Boimy się prosić o pomoc z różnych powodów.

Często ludzie uważają, że prośba o pomoc jest przyznaniem się do słabości lub braku kompetencji w danej dziedzinie. Często też czują wstyd, że muszą prosić kogoś o pomoc.
Ludzie często boją się, że zostaną odrzuceni, jeśli poproszą o pomoc. Często myślą, że prośba o pomoc jest uciążliwa dla innych ludzi, którzy już mają swoje własne problemy do rozwiązania.
Niektórzy ludzie boją się prosić o pomoc, ponieważ uważają, że tracą kontrolę nad sytuacją. Wolą działać samodzielnie, nawet jeśli jest to trudniejsze, niż poprosić kogoś o pomoc.
Niektórzy ludzie są tak bardzo przyzwyczajeni do radzenia sobie samodzielnie, że nie chcą prosić o pomoc nawet wtedy, gdy mają trudności. Często myślą, że prośba o pomoc jest oznaką słabości lub że muszą udowodnić, że są w stanie poradzić sobie sami.
Niektórzy ludzie nie proszą o pomoc, ponieważ nie ufają innym ludziom. Często boją się, że ktoś wykorzysta ich prośbę o pomoc przeciwko nim w przyszłości.

Warto pamiętać, że prośba o pomoc nie jest oznaką słabości, a raczej odwagą i umiejętnością radzenia sobie z trudnościami. Często otrzymanie pomocy od innych może przyspieszyć osiągnięcie celów oraz pomóc w rozwiązaniu problemów. W rozwiązywaniu życiowych trudności czy innych spraw, wcale nie jest kluczowe abyśmy zrobili to sami. Warto czasem sięgnąć po wsparcie kogoś, komu możemy w danej sprawie zaufać. Na ogół ludzie są pomocni i chętnie udzielają pomocy. A nawet jeśli nie, warto zauważyć, że prawdopodobnie mają jakieś dobre powody, i wcale nie oznacza, że nas odrzucają, być może po prostu nie są aktualnie w stanie udzielić nam pomocy o jaką prosimy.

Czemu warto nauczyć się proszenia o pomoc?

Umiejętność proszenia o pomoc sprawia, że w pewnym sensie otwieramy się na innych. Zyskują szansę na to aby pokazali swoją życzliwość i chęć pomocy. To może pomóc w budowaniu silniejszych relacji międzyludzkich.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych - Poproszenie o pomoc wymaga od nas jasnego wyrażenia potrzeby i prośby w sposób zrozumiały dla drugiej osoby. To pozwala na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i budowanie pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.

Poza tym prośba o pomoc może czasem wymagać pewnej odwagi, ponieważ może być trudno przyznać się do swoich słabości lub braku wiedzy w danej dziedzinie. Jednakże, gdy nauczysz się prosić o pomoc, zaczniesz także lepiej rozumieć swoje ograniczenia i otwierać się na naukę od innych. A dodatkowo prośba o pomoc może czasami być konieczna, aby osiągnąć pewne cele lub zakończyć zadania. Korzystając z wiedzy i umiejętności innych osób, można znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania lub osiągnięcie celu. Ludzie chętnie dzielą się wiedzą, bo lubią czuć się potrzebni. Poproszenie o pomoc może przynieść korzyści w postaci nowych perspektyw i sposobów myślenia. Osoba, która pomaga, może zaproponować alternatywne rozwiązania problemów lub podzielić się swoimi doświadczeniami i wskazówkami. Poproszenie o pomoc może pozwolić na uczenie się od innych osób, którzy posiadają wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie, której sami jeszcze nie opanowaliśmy.

Kiedy otrzymasz pomoc od innych, zazwyczaj czujesz się lepiej i bardziej zmotywowany do działania. W ten sposób, proszenie o pomoc może pomóc Ci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami oraz w budowaniu pewności siebie. W skrócie, nauczenie się proszenia o pomoc może pomóc w budowaniu lepszych relacji międzyludzkich, poprawie efektywności, zwiększeniu poczucia własnej wartości oraz w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności od innych.

Dlatego warto nauczyć się proszenia o pomoc, ponieważ pozwala to na łatwiejsze rozwiązywanie problemów, budowanie relacji, rozwój umiejętności komunikacyjnych, poznanie nowych perspektyw i uczenie się od innych. Zatem nie bój się, jeśli nie wiesz jak coś zrobić, albo potrzebujesz pomocy, np. żeby ktoś gdzieś cie podwiózł – zapytaj o to. Bardzo możliwe, że nie będzie to stanowiło żadnego problemu i dostaniesz to, czego potrzebujesz. Nie jesteśmy samotnymi wyspami, a bycie samodzielnym za wszelką cenę zwyczajnie się nie opłaca.

Sprawdź to!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.