Stres. Co to takiego?

sobota, 27 lutego 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

 

Stres to reakcja organizmu na trudną (stresującą) sytuację. Nasz  mózg wydziela ogromną ilość hormonów, które powodują  przyspieszenie tętna i oddechu, podnoszą ciśnienie krwi i wywołują napięcie mięśni. To wszystko sprawia, że Twoje ciało jest w stanie pełnej gotowości, do walki lub ucieczki.

Stres jest naturalną reakcją, która ma pomóc radzić sobie z wyzwaniem lub niebezpieczeństwem.  Stres pozwala szybko działać czy reagować. Pewna dawka stresu może pomóc osiągnąć jakiś cel lub lepiej sobie poradzić.

Bardzo silny lub przewlekły stres może ci zaszkodzić. Gdy bez przerwy jesteś w stanie podwyższonej gotowości, cierpi na tym twoje ciało, emocje i psychika. Zmienia się twoje zachowanie — również to, jak traktujesz innych. Może nawet skończyć się depresją, wypaleniem lub wywołać myśli samobójcze.

Co nas najbardziej stresuje?
Rahe i Holmes, amerykańscy psychiatrzy, w 1967 roku, stworzyli listę najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, zgodnie z którą w pierwszej dziesiątce znajdują się następujące sytuacje:

  •  śmierć małżonka (partnera),
  • rozwód,
  • utrata pracy,
  • separacja (lub rozstanie),
  • kara więzienia,
  • śmierć bliskiego członka rodziny,
  • choroba własna,
  • zawarcie małżeństwa,
  • pogodzenie się z małżonkiem (partnerem),
  • ciąża.

Alicja Krawczyk
psycholog >

 

stres

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.