Tragedia przerywania ciąży

piątek, 11 września 2020

poronienie, aborcja, żałoba, smutek, depresjaOby żadna z nas nigdy nie stanęła przed takim wyborem i obyśmy wszystkie do tego wyboru miały prawo.

Co jakiś czas przez media przetacza się dyskusja dotycząca zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Jednocześnie badania pokazują, że kobiety, które z przyczyn zdrowotnych, legalnie, przerwały ciążę, popełniają samobójstwa 3 razy częściej niż te, u których doszło do samoistnego przerwania ciąży oraz 6 razy częściej niż kobiety, które nie straciły ciąży. I bynajmniej nie jest to argument przeciw a dowód na to, że kobiety, które musiały podjąć tak trudną decyzję, są pozostawione same sobie. Bez opieki psychologa, czasem nawet bez wsparcia rodziny.


W całej tej dyskusji o moralności, życiu i empatii zapomniano o tragedii matki i ojca o ogromie emocji, które przeżywają. O strachu, niepewności, bólu i o niewyobrażalnej stracie, która ich dotknęła. Przestrzeń i dyskusja społeczna nie powinna stać się powodem, dla której mieliby odczuwać dodatkowo wstyd czy poczucie winy. Niestety, kobiety przeżywające ten dramat są w tej debacie stygmatyzowane, a w najlepszym wypadku zupełnie pomijane. Pomijane w sprawie, która bezpośrednio ich dotyczy i w tak bolesny sposób dotyka.


Wg danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia co roku w Polsce wykonywanych jest około 1080 zabiegów terminacji ciąży. Przyczyną zdecydowanej większości z nich (aż 97%) są wyniki badań prenatalnych wskazujące na wysokie prawdopodobieństwo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia.


W jednej chwili ogromne szczęście i radość z ciąży zamienia się w lęk o dziecko, strach, niedowierzanie. Kiedy wyniki badań są jednoznaczne i są podstawą do przerwania ciąży, rodzice stają przed niewyobrażalnie trudnym wyborem. Zakończyć ciążę czy urodzić dziecko, które być może umrze zaraz po porodzie? To oni muszą podjąć decyzję i zmierzyć się z jej konsekwencjami.


Zastanawiają się, czy dziecko będzie cierpieć, czy będą mogli je tulić w ramionach, gdy będzie odchodzić. Czy zdołają to zrobić? Jak to przeżyją? I jak przetrwają kolejne 4-5 miesięcy ciąży? Decyzja o jej przerwaniu to decyzja o uchronieniu siebie i swojego dziecka przed bólem — psychicznym i fizycznym.


Mimo to kobiety, które przerwały ciążę, 2 razy częściej cierpią z powodu zaburzeń psychicznych niż kobiety, u których takiego zabiegu nie wykonano. Może się zdarzyć, że nie odnajdą się w codziennym życiu, odczuwają ciągłe poczucie winy, spada ich poczucie wartości, kontrola nad życiem. Pogorszeniu mogą ulec relacje z partnerem oraz ze starszymi dziećmi. U wielu kobiet rozwija się zespół stresu pourazowego.
Potrzebują one wsparcia już w momencie, w którym dowiadują się o wadzie letalnej płodu.

Pomoc psychologiczna powinna trwać przez okres podejmowania decyzji, ale również później, podczas żałoby, którą będą przeżywać. Inaczej niż po samoistnym poronieniu, rodzice, którzy podjęli decyzję o przerwaniu ciąży, borykają się często z powracającymi wątpliwościami oraz poczuciem winy. Wynika to z ogromnego psychicznego obciążenia, jakim jest ich udział w zakończeniu ciąży. To w końcu ich decyzja. Jej podjęcie jest niewyobrażalnie trudne i pozostawia w psychice trwały ślad.

 

Karolina Kwiatoń
pedagog
Stowarzyszenie Psychorada.pl >


Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich bliskich potrzebujecie pomocy w zakresie radzenia sobie ze stratą dziecka – zapraszamy do bezpłatnego kontaktu e-mail kontakt@psychorada.pl

poronienie, aborcja, żałoba, smutek, depresja



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.