Wakacyjne romanse

poniedziałek, 22 lipca 2013

Rozpoczął się okres letnich urlopów. To czas odpoczynku i relaksu, z dala od codziennych trosk i obowiązków. W takich warunkach łatwo o wakacyjny romans. Jak skończy się taka przygoda? Czy będziesz wspominał ją z błogim uśmiechem na twarzy czy raczej ze złością i rozczarowaniem? A może zauroczenie przerodzi się w prawdziwą miłość?

 

Kiedy jesteś na urlopie, zmienia się Twoje otoczenie. Przebywasz z dala od domu, w którym czeka na Ciebie dobrze znana codzienność, ze wszystkimi trudami i obowiązkami. Niczego nie musisz, nie spieszysz się, możesz spać do południa, wylegiwać się na plaży, czytać, imprezować - robić to, na co masz akurat ochotę. Cieszysz się piękną pogodą i malowniczymi krajobrazami. Ogarnia Cię błogi spokój, relaksujesz się i odpoczywasz.

 

Otoczenie i sytuacja wpływają na to, jak się zachowujesz. Oczywiście pozostajesz tą samą osobą, jednak Twój sposób myślenia, przeżywania emocji i działania, dostosowujesz do tego, co dzieje się wokół Ciebie. Dlatego, będąc na urlopie, doświadczasz siebie i innych, w nieco odmienny niż zwykle sposób. Dobre samopoczucie, atmosfera zabawy i odpoczynku, sprawiają, że możesz łatwiej zauroczyć się w nowo poznanej osobie.

 

Zazwyczaj pierwsze tygodnie zakochania są niezwykle przyjemne i ekscytujące. Czujesz "motyle w brzuchu", idealizujesz drugą osobę, a wszystko w niej wydaje się pożądane i wspaniałe. To bardzo naturalna reakcja. Podczas wakacji masz dobre samopoczucie, co jeszcze nasila ten przyjemny stan.

 

Gdy się zakochasz...

A więc zakochałeś się. Być może wcale nie masz ochoty z dystansem przyjrzeć się sytuacji, ani zadawać jakichkolwiek pytań o przyszłość. Chcesz po prostu, by ten stan trwał. Zachęcam Cię jednak do poświęcenia chwili na zastanowienie. Dzięki temu będziesz wiedział czego oczekujesz, na ile jest to realne, a w konsekwencji możesz uniknąć gorzkiego rozczarowania.

1. Czego oczekujesz?
Pomyśl na czym zależy Ci w tej sytuacji. Czy chcesz jedynie przelotnej znajomości, po której zostaną miłe wspomnienia? Dodającej miłych wrażeń do wyjazdu i kończącej się wraz z jego ostatnim dniem? Czy może zależy Ci na kontynuowaniu znajomości po powrocie?

 

2. Jak wyobrażasz sobie przyszłość?
Zastanów się, co wydarzy się po zakończeniu wakacji. Czy będziesz chciał utrzymywać znajomość? Jeśli tak, to pomyśl w jaki sposób i na ile jest to realne. Być może mieszkacie w różnych częściach kraju, a może dzielą Was granice państw?

Jeżeli sądzisz, że poznałeś kogoś szczególnego, z kim będziesz chciał stworzyć związek, pomyśl co jesteś w stanie dla niego poświęcić. Czy odpowiada Ci relacja na odległość czy chciałbyś aby jedno z Was się przeprowadziło?

 

3. Spójrz na partnera z dystansem.
Postaraj się jak najbardziej obiektywnie przyjrzeć się drugiej osobie. Co Ci się w niej podoba, a co przeszkadza? Za co ją cenisz? Pamiętaj, że oboje jesteście na urlopie, gdzie nie musicie pracować, zajmować się domem, nie żyjecie w pośpiechu. Zarówno Ty, jak i druga osoba zachowujecie się i myślicie nieco inaczej niż na co dzień. W takich warunkach czasem trudno rozpoznać różnice, które mogą Was dzielić.

Być może zauroczyłeś się w osobie z innego kraju. Pewnie sprawia to, że znajomość jest jeszcze bardziej ekscytująca. Masz szansę dowiedzieć się czegoś nowego o innej kulturze, poznać zwyczaje i tradycje. Jednocześnie dzielące Was różnice mogą okazać się, na dłuższą metę, przeszkodą.

 

4. Przyjrzyj się swoim uczuciom.
Zastanów się co czujesz. Jakimi emocjami darzysz drugą osobę. Czy jest to fascynacja, zainteresowanie, sympatia, czy może początek głębokiej miłość? Co myślisz o sobie i o niej? Jakie Twoje potrzeby zaspokaja kontakt z nią?

Pomyśl, jak będziesz się czuł, kiedy się rozstaniecie - tylko na chwilę by znów się skontaktować, a może na zawsze.

Postaraj się zadbać o siebie i nie rób nic wbrew sobie.

 

5. Czego on/ on a chce?
Pomyśl, jak traktuje Waszą znajomość druga strona. Jak się czuje, czego oczekuje, jak wyobraża sobie przyszłość.

Możesz porozmawiać z nią na te tematy. Ważne, czy macie podobne odczucia dotyczące przyszłości. Być może jedno z Was oczekuje czegoś zupełnie innego niż drugie, co może skończyć się niezrozumieniem i rozczarowaniem jednego z Was.

 

Postaraj się poświęcić chwilę na rozważenie tych pytań. Dzięki temu zadbasz o siebie, a wakacyjny romans nie doprowadzi do zawiedzionych nadziei i złamanego serca.

 

Zdrada

Być może romansujesz z nowo poznaną osobą mimo, że jesteś w stałym związku. Oderwanie się od rutyny i znanego już partnera, sprzyja nawiązywaniu przelotnych relacji. Jeżeli zdradziłeś, zastanów się dlaczego tak się stało, czego brakuje w Waszym związku. Paradoksalnie, zdrada może prowadzić do poprawy relacji, ponieważ wyrywa z rutyny i zmusza do pracy nad związkiem oraz wyjaśnienia wielu nieprzedyskutowanych spraw. Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie: "czy powiedzieć o zdradzie partnerowi?". Zastanów się, co chcesz w ten sposób osiągnąć. Ryzykujesz rozpadem relacji, a na pewno będziecie mieli przed sobą trudne chwile. Jednak jeśli oboje macie gotowość by zostawić tę sprawę w przeszłości, a nie używać jej jako argumentu w kłótniach czy rozpamiętywać, Wasz związek może się rozwijać, a nawet wzmocnić. Warto skorzystać z terapii par, podczas której będziecie mogli w bezpiecznych warunkach omówić sytuację i wyrazić emocje.

 

Z wakacyjnej znajomości może wiele wyniknąć. Być może poczujesz się atrakcyjniejszy i bardziej pożądany, a tym samym wzmocnisz własną wiarę w siebie. Pozostaną Ci przyjemne wspomnienia ekscytującej przygody. Istnieje też ryzyko, że nietrafnie ocenisz sytuację, a druga osoba okaże się kimś zupełnie innym niż sądziłeś. Grozi to nieprzyjemnymi uczuciami, rozczarowaniem, złością czy poczuciem bycia oszukanym. Może wakacyjny romans postawi pod znakiem zapytania Twoją stałą relację. W końcu, jest szansa, że spotkasz wartościową osobę, którą pokochasz, a Wasz związek przetrwa koniec urlopu i stworzycie głęboką i satysfakcjonującą relację.

 

Niezależnie od tego, co się stanie, będzie to dla Ciebie ważne, dzięki któremu dowiesz się czegoś o sobie i innych. A może oprócz miłych wspomnień przywieziesz z urlopu prawdziwą miłość.

 

Pozdrawiam
Marta Rozbicka

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.