Wspólne wyjazdy - szansa na poprawę wzajemnych relacji w rodzinie

poniedziałek, 13 stycznia 2014

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

wakacjeWspólne wyjazdy to okazja do spędzenia czasu razem i relaksu. W oderwaniu od codziennych problemów, mamy szansę zbliżyć się bardziej do siebie i odczuć na własnej skórze jak ważne są wzajemne relacje.

 

Co zrobić aby wspólny wyjazd
stał się okazją do polepszenia relacji w rodzinie?

 

 

Czas urlopów to okres luzu, swobody i wypoczynku od codziennych obowiązków. W tej sprzyjającej atmosferze warto jest pomyśleć o tym co łączy nas z resztą członków rodziny. Czy pojawiają się jakieś problemy i konflikty? Czy jest coś co należałoby poprawić?

Kiedy jesteśmy z dala od innych problemów i mamy okazję na wspólny wypoczynek, warto jest przyjrzeć się bliżej naszym wzajemnym relacjom. Jeżeli zauważamy, że pojawiają się jakieś trudności warto pamiętać o czynnikach, które sprzyjają lepszej komunikacji a tym samym umożliwiają rozwiązanie problemów.

 

Wspólne spędzanie czasu

Jednym z takich czynników jest wzajemne spędzanie czasu. W wolnym czasie mamy więcej okazji do tego, aby przebywać w rodzinnym gronie. Już samo to, że poświęcamy sobie więcej troski i uwagi może poprawić nasze wzajemne relacje. Warto uwzględnić to jak poszczególne osoby w rodzinie lubią spędzać czas. Czy będzie to wspólna wycieczka, spacer czy też pójście do kina - zależy to od preferencji danych osób. Ważne jest także jeśli dzielimy wzajemnie swoje zainteresowania. Kiedy mamy dla siebie czas i jesteśmy uważni na pojawiające się problemy, mamy okazję lepiej zacząć sobie z nimi radzić.

 

Mów o swoich uczuciach

Kolejnym z czynników wspierających wzajemne relacje jest mówienie o swoich uczuciach. Kiedy jasno i szczerze komunikujemy to jak się czujemy i czego oczekujemy, wspólna rozmowa i wzajemne relacje stają się dużo prostsze. Ważne jest to żeby nie ukrywać swoich emocji. W rodzinie powinniśmy się czuć bezpiecznie i wiedzieć, że nie musimy niczego zatajać. Niejasne sytuacje i fałszywe okazywanie emocji, maskowanie tych prawdziwych uczuć i eksponowanie fałszywych, prowadzi do sztucznej komunikacji, która nie służy wzajemnym relacjom. Powstaje wtedy zamęt informacyjny, ponieważ to co komunikujemy, nie jest tym co naprawdę myślimy - pojawia się sprzeczność, którą inne osoby skutecznie wyczuwają. Kiedy szczerze opowiadamy o tym jak się czujemy, inni mogą na to skutecznie zareagować, a nasze potrzeby mogą zostać zaspokojone. Mówienie o swoich uczuciach ważne jest nie tylko w relacjach partnerskich, ale także w relacjach między rodzicami i dziećmi.

 

Troska o siebie nawzajem

Aby poprawić wzajemne relacje ważna jest także troska o drugą osobę. Jeżeli troszczymy się o siebie nawzajem, wytwarza się wspólna więź, która spaja rodzinę. Wzajemna pomoc umożliwia wspieranie się w trudnych chwilach. Dzięki temu rodzina jest silna i zachowuje jedność. Troska o siebie nawzajem jest niezbędna jeżeli chcemy zachować wzajemne ciepłe relacje.

 

Wzajemne zaufanie

Ważne jest także zaufanie i szanowanie prawa do własnej prywatności. W relacjach jakie panują w rodzinie, zaufanie jest niezbędne do tworzenia trwałych więzi. Jeżeli ufamy sobie nawzajem, czujemy się ze sobą komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu potrafimy ze sobą szczerze rozmawiać i umiemy rozwiązywać pojawiające się konflikty. Natomiast respektowanie prawa do własnej prywatności umożliwia nam zachowanie granic, które są niezbędne do utrzymywania zdrowych relacji. Kiedy ich nie naruszamy, każdy ma prawo do własnych przeżyć i sekretów. To powiększa poczucie bezpieczeństwa.

 

Swobodne działania

Ważne jest również dawanie sobie wzajemnej wolności i nie kontrolowanie się nawzajem na każdym kroku. Dotyczy to szczególnie relacji rodzice-dziecko. Rodzice często mają skłonność do nadmiernego kontrolowania swoich dzieci. Kierują się troską o ich dobro jednak nadmierna kontrola może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzieci mają wtedy poczucie, że nie potrafią same sobie radzić ze swoimi problemami, czują się słabsze i mniej wartościowe. Danie dzieciom swobody umożliwia im rozwój wiary we własne możliwości. Podobnie w związku ważne jest, żeby nadmiernie się nie kontrolować. Dawanie sobie przestrzeni polepsza wzajemne relacje i daje poczucie potrzebnej wolności. Nadmierna kontrola działa odpychająco i zmniejsza wzajemne zaufanie. Miłość natomiast buduje się właśnie na wzajemnym zaufaniu i dawaniu sobie przestrzeni.

 

Umiejętność wysłuchania się

Kolejną cechą, bez której trudno sobie wyobrazić stworzenie silnej relacji jest wzajemne słuchanie siebie. Kiedy słuchamy siebie nawzajem, potrafimy się skuteczniej porozumieć i rozwiązywać pojawiające się problemy. Słuchanie jest podstawą wzajemnej komunikacji. Musi to być jednak słuchanie umiejętne. Nie wystarczy słyszeć żeby słuchać skutecznie. Skuteczne słuchanie jest oparte na obdarzaniu drugiej osoby uwagą i zainteresowaniem. Aktywne słuchanie oznacza, że nie tylko słyszymy rozmówcę, ale także umiemy się wczuć w jego sytuację, żeby bardziej go zrozumieć. Trzeba pamiętać żeby po wspólnej kłótni unikać tzw. cichych dni. Rozmowa i wzajemne wysłuchanie siebie jest konieczne, jeśli chcemy pozostawać w zdrowych i dobrych relacjach z innymi. Trzeba wysłuchać argumenty obu stron i spróbować spojrzeć na sytuację z perspektywy drugiej osoby.

 

Informacje zwrotne

Ważnym czynnikiem w budowaniu dobrych relacji jest także dawanie sobie informacji zwrotnych. Kiedy mówimy sobie nawzajem o wzajemnych odczuciach jakie pojawiły się w związku z zastaną sytuacją, możemy się bardziej zbliżyć do siebie i dzięki temu polepszyć wzajemną relację. Mówmy sobie jak najczęściej jakie odczucia wywołują w nas inni ludzie. Jeżeli ktoś dobrze na nas wpływa, nie zapomnijmy mu o tym powiedzieć. Jeżeli coś jest nie tak, także to komunikujmy. Wtedy jest szansa na zmianę i polepszenie wzajemnych stosunków. Ważne żeby dawane informacje zwrotne były szczere i zgodne z prawdą. Wtedy jest możliwa realna zmiana na lepsze. Dzięki informacjom zwrotnym możliwe jest ciągłe uczenie się i polepszanie swoich relacji z innymi ludźmi. Jest to szansa na tworzenie zdrowych i lepszych związków międzyludzkich i wzajemnych silnych więzi.

 

Asertywność

Ważne jest także bycie asertywnym w swoich relacjach. Bycie asertywnym pozwala nam na dbanie o siebie, przy jednoczesnym respektowaniu praw innych osób. Dzięki temu komunikujemy własne potrzeby, ale jednocześnie zwracamy uwagę na potrzeby drugiej strony. Staramy się pójść na wzajemny kompromis.

 

Czas wakacji może stać się okazją do polepszenia wzajemnych relacji w rodzinie. Postarajmy się go nie zmarnować i dążyć do budowania konstruktywnych i trwałych związków. Dzięki temu, w sprzyjającej atmosferze wolnego czasu, możemy rozwiązać wiele konfliktów i pojawiających się problemów. Pamiętajmy o czynnikach, które wpływają na polepszenie łączących nas z innymi więzi i cieszmy się wspólnie spędzanym czasem.

 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Obrzut
psycholog

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.