Współuzależnienie od siebie w związku

środa, 8 maja 2019

:: Konsultacje dla par i małżeństw >

Długotrwały intensywny związek prowadzi do głębokich zmian w osobowości obojga partnerów. Może w nim dojść do wytworzenia się osobowości interakcyjnych, czyli silnie uwarunkowanych przez wymagania związku i osobowość bardziej dominującego partnera.

Pod wpływem partnera ktoś, kto wcześniej był niezależny i aktywny może stać się całkowicie uzależnioną od swojego partnera osobą,  może stać się bardziej zdrowy lub bardziej chory, rozwijać się lub ograniczać, uszczęśliwiać lub unieszczęśliwiać.

Osobowości współzależne, czyli nastawione na siebie wzajemnie, mają strukturę własnej osobowości determinowaną przez osobowość partnera. Jest sporo więc racji we wzajemnych zarzutach partnerów, że jeden miał na drugiego taki a nie inny wpływ.

 

Terapia par, terapia małżeństw

Cel terapii w takim związku polega na większym zharmonizowaniu własnej osobowości by oboje partnerzy uniezależnili swoje własne JA od osobowości partnera, by nauczyli się, że w dobrym związku oboje partnerzy mogą rozwijać się samodzielnie, odczuwać inne stany, mieć różne zdania na określone tematy, co nie przeszkadza im we wzajemnej miłości.

 

Aneta Styńska
psycholog

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.